Zwyczaje wielkanocne

Wielkanoc jest najważniejszym i najstarszym świętem chrześcijańskim. Obchodzi się je na pamiątkę Zmartwychwstanie Chrystusa. Stojak na rowery cena. Istotnym elementem tego święta są obchody religijne, które odbywają się wczesnym rankiem w postaci procesji oraz mszy świętej, którą nazywa się rezurekcją w kościele katolickim. To właśnie w tym dniu spożywa się uroczyste śniadanie w gronie rodzinnym. Na śniadanie spożywa się produkty, które zostały poświęcone dzień wcześniej na specjalnym obrzędzie.  Wielkanoc jest poprzedzona Wielkim Postem, który trwa 40 dni oraz Wielkim Tygodniem. Wielkanoc jest czasem radości, bo pokazuje, że Jezus oddał życie za ludzi, a potem zmartwychwstał. Z Wielkanocą wiążą się liczne religijne oraz ludowe obrzędy.  Wielkanoc posiada wiele zwyczajów oraz tradycji.

Stojak na rowery cena
http://www.pro-city.pl
Oferujemy elementy małej architektury dla klientów na terenie całego kraju.
Nasza oferta to głównie produkty francuskiej marki PROCITY.
  1. Palemka ma przynieść szczęście.

Wielki tydzień zaczyna się w Niedzielę Palmową. Na ten dzień kiedyś szukano odpowiednich gałązek wierzbowych lub gałązek bukszpanu, malin czy porzeczek. Gałązki te ozdabiano różnego rodzaju kwiatami, mchem, ziołami lub kolorowymi piórkami. Po poświęceniu tak przygotowanych palemek biło się nimi domowników. Podobno miało im to zapewnić szczęście na cały rok. Co ciekawe, uważano, że połknięcie jednej bazi wróżyło zdrowie i bogactwo. Z kolei wetknięcie za obraz lub włożenie do wazonów palemki chroniły mieszkanie przed nieszczęściem i złośliwością sąsiadów. Dzisiaj już nie robi się taki palemek własnoręcznie, jednak sama tradycja święcenie palm została zachowana do dzisiaj. Palemki jednak zostają zakupione w sklepie i jest stawiana na czołowym miejscu podczas śniadania wielkanocnego.

  1. Świąteczne porządki

Świąteczne porządki przed Wielkanocą nie są tylko po to by pokazać osobom w naszym otoczeniu, że dbamy o każdy szczegół podczas świąt. Mają one znacznie symboliczne. Dzięki nim wymiatamy resztki zimy, a tym samym wszelkie zło i choroby.

  1. Topienie Judasza

W Wielką Środę młodzież, zwłaszcza tyczyło się to chłopców, topili tego dnia stracha ze słomy, który był ubrany w robocze ubrania. Okładano tą kukłę kijami i przenoszono przez całą okolicę. Symbolizowała ona Judasza, zdrajcę. Następnie taką kukłę wrzucano do stawu lub bagienka. Chodziło o symboliczne wymierzenie sprawiedliwości. Dzisiaj już właściwie się tej tradycji nie praktykuje.

  1. Grzechotanie kołatkami

W Wielkim Tygodniu milkną dzwony kościelne, zaczyna się jednak używać kołatek. Kiedyś dzieci biegały po mieście z kołatkami oraz grzechotkami strasząc przechodniów. Dzisiaj jednak ogranicza się to to podarowania dzieciom kołatek w Wielkim Tygodniu oraz zamienienia dzwonków w kościele na drewniane kołatki.

  1. Pożegnanie z Żurem

Żur był zawsze podstawową potrawa podczas postu. Ostatnie dwa dni były przygotowaniami do wielkiego święta, dlatego w te dni wprowadzono bardziej restrykcyjny post. Żur z kolei wylewano na ziemię, ponieważ zbliżał się czas radości i zabawy

  1. Zajączek przynosi prezenty

Po wielkanocnym śniadaniu dzieci wybierały się do ogródka szukać zajączka. Zajączek to symboliczna niespodzianka. Kiedyś prezenty były także dla dorosłych, dzisiaj jednak ta tradycja dotyczy głównie dzieci.

  1. Lany poniedziałek

Lany poniedziałek jest praktykowany do dzisiaj. Nazywamy je także śmigus – dyngus. Tradycja mówi, że w ten dzień można polewać wszystkich i wszędzie. Głównie jednak śmingusowe zmoczenie ma znacznie dla dziewczyn. Otóż zmoczone w ten dzień panny miały większe szanse na zamążpójście. Wykupić się można było jedynie własnoręcznie zrobioną pisanką. Jednak wręczenie pisanki pannie przez chłopaka, było znakiem, że mu się podoba.

Podobne wpisy