Wielkanocne pisanki

Pisanki zawsze kojarzą nam się z Wielkanocą. Są one tradycją tego najważniejszego w Chrześcijaństwie święta. Jajko jej symbolem nowego życia oraz tego odradzającego się życia. Dlatego też stało się ono symbolem Wielkiej Nocy. Pisanki jednak nie zawsze były symbole Wielkanocy. W pierwszych wiekach polskiego chrześcijaństwa były one wręcz zabronione jak produkt spożywczy. Dopiero po czasie trafiły do strefy sacrum. Pisanki są nie tylko ważne podczas wielkanocnego śniadania, ale także w Lany Poniedziałek. Dzięki nim panna może wykupić się przed zmoczeniem przez osobnika płci męskiej. Z kolei jeśli panna otrzyma od chłopaka pisankę to daje jej on znak, że ona mu się podoba. Jajka można zdobić na wiele sposób. Od wieków też zdobią one polskie stoły podczas świat wielkanocnych. Nie powinno ich zabraknąć także w koszyku, który chcemy poświęcić. Jak więc zrobić wielkanocne pisanki?

Odchudzanie Warszawa
http://www.medycynaestetyczna.com/pl/jedrne-cialo/odchudzanie
Klinika medycyny estetycznej dr Tilszer.
Oferujemy szeroki zakres zabiegów na twarz i ciało.

Szybki sposób

Bardzo prostym i efektownym sposobem jest barwienie jajek poprzez zanurzenie ich w gorącej wodzie, gdzie wcześniej rozpuszczono barwnik. Można w ten sposób uzyskać jajka o różnej intensywności. Barwa skorupki zależy od czasu, w którym jajko jest zanurzone w kąpieli, a także od koloru skorupki. Warto pamiętać o tym, że na białej skorupce uzyskamy inny kolor niż na tej piaskowej. Tą metodą można także barwić tylko fragment skorupki. By uzyskać taki efekt kładziemy jajo w naczyniu wypełnionym taką ilością rozpuszczonego barwnika, by skorupka była w nim zanurzona tylko do pewnego poziomu. By utrwalić kolor, możemy zanurzyć jajko w occie lub spryskać je lakierem do włosów.

Naturalne barwniki

Kolory na skorupkach jajek możemy uzyskać także stosując naturalne barwniki. Odcienie różu oraz czerwieni możemy uzyskać z pomocą świeżo wyciśniętego oraz lekko zakwaszonego soku buraka. Sok z jagód da nam kolor fioletowy. Z kolei wywar z suchych łusek cebuli pozwala uzyskać odcienie ciepłej żółci aż do rudawego brązu. Woda w której ugotujemy szczypiorek lub świeżą zieloną trawę da nam kolor zielony. Dzięki tym kilku barwą jesteśmy w stanie uzyskać bardzo fantazyjne wzorki.

Woskowanie

Na czystą skorupkę jajka można nanieść wzór z roztopione wosku. Warto je następnie zanurzyć w roztworze barwnika. Wtedy zabawią się fragmenty, które są odsłonięte od wosku. Części ukryte pod woskiem nie zmienią koloru. Wosk można zetrzeć od razu po wyjęciu jajka a z kąpieli zwykłą ściereczką.

Koronka?

Po wcześniejszym zabarwieniu skorupek można je ozdobić misternymi wzorkami. W tym celu należy przygotować szpilkę lub ostro zakończony nóż. Są one potrzebne, ponieważ ostra część daje nam możliwość „wydrapania” interesującego nas motywu. Właściwie motyw zależy od naszych upodobań oraz zdolności manualnych. Uzyskane wzory przypominają koronkę. Metoda ta jednak nie jest dla każdego! Potrzebna jest bardzo duża dawka cierpliwości.

Oklejanki

Ta metoda może się spodobać szczególnie dzieciom. Najlepszy może okazać papier lub folia samoprzylepna. Można także użyć barwnego papieru lub cienkiego materiału o ciekawym wzorze. Można wykorzystać w tym celu naszą wyobraźnię i przyozdobić pisanki na różne sposoby.

Lakier do paznokci

Lakiery do paznokci posiadają bardzo wiele różnych kolorów. Często posiadają także bardzo precyzyjne pędzelki i dzięki temu można bez problemu z ich pomocą namalować na pisance kurczaczka lub białe chmurki, albo zieloną trawkę. Warto jednak pamiętać o tym, że lakier do paznokci potrzebuje trochę czasu na to by wyschnąć, dlatego ważne jest by od razu nie kłaść jajka świeżo pomalowaną częścią.

Święta Wielkanocne są już coraz bliżej. Robienie pisanek to nie tylko tradycja tych świąt, ale także bardzo dobra zabawa, która nie tylko uczy kreatywnego myślenia, ale także daje możliwość poprawienia swoich zdolności manualnych.

Podobne wpisy