Święta wielkanocne w Niemczech

O tym jak wyglądają Wielkanoc każdy z nas wie. Oczekiwanie na ten dzień w Polsce zaczyna się już w Środę Popielcową. Całe święto poprzedza 40 dni postu. Ma to być okres, w którym nie tylko rezygnujemy z obfitego jedzenie, ale także czas, w którym staramy się zmienić siebie. Odnajdujemy swoje wady i cicho kontemplujemy nad życiem. Najważniejszym elementem jest wielkanocne śniadanie, na którym gromadzi się cała rodzina. Na stole musi znaleźć się święconka, są to potrawy, które zostały poświęcone w Wielką Sobotę. Najczęściej są to pisanki, które są symbolem tych świąt. Jajka mają symbolizować początek życia i odrodzenie.

Badanie znamion Warszawa
http://evimed.com.pl/badanie-znamion/
Zespół najlepszych lekarzy specjalistów.
Przebadaj swoje znamiona.

Dla najmłodszych najbardziej wyczekiwana tradycja jest szukanie zajączka po wielkanocnym śniadaniu. Badanie znamion Warszawa. Bez wątpienia charakterystyczny w Polsce jest także śmigus dyngus, gdzie dziewczyny zostają polewane wodą, by mogły w końcu znaleźć dla siebie wybranka na męża. Zastanawialiście się jednak jak wyglądają Święta Wielkanocne u naszych zachodnich sąsiadów? Kultura Niemiec jest bardzo zbliżona do naszej, warto się jednak zastanowić jakie różnice kulturowe w sprawie tego święta występują!

W Niemczech Wielkanoc jest najważniejszym świętem w kraju, zaraz obok Bożego Narodzenia. Wielki piątek jest tam nazywany Cichym Piątkiem, dokładniej Stiller Freitag, ponieważ w ten dzień Chrystus umarł. W ten dzień w kościołach odbywają się misteria, które upamiętniają śmierć Jezusa Chrystusa. Istotne jest jednak, że Niemcy w ten dzień nie przestrzegają ścisłego postu, jak to jest tradycją w Polsce. Różnica jednak jest taka, że na ich stołach pojawia się dodatkowo tradycyjnie przyrządzona ryba i jajka w kwaśnym sobie, są one jednak postawione obok normalnych potraw.

U naszych sąsiadów, Wielki Piątek jest dniem ustawowo wolnym od pracy i przeznaczonym na wspólną modlitwę. Głównie w kościołach. Modlitwa ta, ma towarzyszyć złożeniu Pana Jezusa do grobu. W Niemczech stawia się na bliską relację księdza z wiernym i po zakończeniu nabożeństwa, wierni są zapraszani przez księdza do Sali katechetycznej na tzw. agapę. Agapa to wspólny symboliczny posiłek, który składa się z chleba, wina i wody.

Tak samo jak u nas, bardzo uroczyście obchodzona jest niedziela i poniedziałek, jednak w Niemczech nie ma tradycji polewania dziewczyn wodą w lany poniedziałek. W żadnym z krajów niemieckojęzycznych taka tradycja się nie pojawia.

Typowym elementem dla Świat Wielkanocnych w tych krajach jest bukiet Wielkanocny. W skład takiego bukietu wchodzą zielone gałązki, które są przybrane wydmuszkami. Stawia się je w specjalnych dużych wazonach. Bardzo ciekawym zwyczajem wielkanocnym jest stawianie takich bukietów jeszcze przed Wielkim Tygodniem w domach, ogrodach czy na balkonach właśnie takich gałązek z kolorowymi pisankami. Ma to symbolizować budzące się życie, jak również zbliżające się Święta Wielkiej Nocy.

Wielkanocny stół musi być udekorowany zajączkiem. Tradycja mówi, że pisanki powinny być chowane w specjalnie przygotowanych gniazdach, które ukrywa się z mieszkaniu lub ogrodzie. Właśnie tych ukrytych pisanek muszą szukać dzieci. Czasem oprócz tradycyjnych pisanek, dzieci znajdują dodatkowe słodkości. Często słodycze są chowane w dużych tekturowych jajkach. U nas także po wielkanocnym śniadaniu szuka się symbolicznego zajączka.

Wielka Sobota to dzień poświęcenia ognia oraz sprowadzenie go do kościoła i zapalenie świecy paschalnej. W ten dzień obdarowuje się także wiernych ogniem. Ogień ten jest zabierany do domu i nim powinny być zapalane świecie przy posiłkach świątecznych.

W Niemczech Niedziela Wielkanocna, tak samo jak w Polsce, zaczyna się poranną mszą rezurekcyjną. Jednak podczas śniadania wielkanocnego w niemieckich domach nie dzieli się najpierw symbolicznie jajkiem.

W Poniedziałek Wielkanocny każdy Niemiec poświęca czas swojej rodzinie i odwiedza także dalszych znajomych. Dzień ten jest uznawany za dzień wypoczynku.

Podobne wpisy