Stare zwyczaje wielkanocne

Tradycje oraz zwyczaje wielkanocne często zanikają wraz z postępem cywilizacyjnym lub ulegają zupełnym zmianom. Co ciekawe zwyczaje wielkanocne są zupełnie inne w różnych regionach Polski. Wielkanoc jest czasem bardzo rodzinnym. Roślinność budzi się do życia i z radościom wyczekujemy dnia Zmartwychwstania Pańskiego. Warto się poznać zwyczaje, które panują w tym okresie, w różnych częściach Polski.

Szukam pracownika z Ukrainy
http://www.polrab.pl/
Profesjonalna agencja pracy POLRAB
zatrudniająca pracowników z Ukrainy.

W każdym regionie Polski domownicy pamiętają o 40-dniowym poście, który ma przygotować każdego z nich na radosne wydarzenie. Obowiązkowe jest także uczestniczenie w mszach świętych, przede wszystkim w wielkim tygodniu, ale warto także chodzić podczas postu na Drogę Krzyżową, która jest codzienne. W każdej parafii organizowane są także rekolekcje, które są bardzo ważnym wydarzeniem i czasem, w którym powinniśmy szukać Boga. Ważnym elementem jest także święceniem pokarmów w Wielką Sobotę.

Śląsk

Na śląsku okres wielkanocny zaczyna się od obchodów w Niedzielę Palmowa. Podstawą jest by w poświęconej palemce znalazły się drobne gałązki wierzbowych kotków. Podobno zjedzenie jednej wierzbowej kotki ma chronić przed infekcjami gardła. Kiedyś jednak miało to przynieść szczęście i odgonić różnego rodzaju złe przygody.  W wielki czwartek praktykuje się, że gospodarz skoro świt wykonuje z malmy małe krzyżyki i zanosi jeszcze przed wschodem słońca na swoje pole, by zapewnić sobie urodzaj plony. Wielki Piątek jest z kolei dniem zadumy i cichej modlitwy. W Wielką Sobotę zapala się gromnice. Ma to symbolizować ochronę domostwa przed burzą i piorunami. Bardzo ważne jest żeby podczas wielkiego tygodnia nie wykonywać żadnych prac w polu, ani w ogrodzie. Mówi się, że ziemia, na której pracuje się podczas tego tygodnia nie wyda żadnego plonu.

Dolny Śląsk

Tutaj istnieje przekonanie, że poświęcona palemka powinna być pozostawiona przed domem lub na polu. Ma to za zadanie zapewnienie gospodarzowi urodzaju oraz dostatku. Na terenach wiejskich istnieje przekonanie, że poświęconym jajkiem powinno się podzielić ze zwierzętami, szczególnie jeśli posiada się baranka, ponieważ jajko symbolizuje nowe życie. Ciekawostka jest, że na Dolnym Śląsku w śmigusa dyngusa każda polana dziewczyna jest zobowiązana do tego by obdarować chłopaka, który ją polał wykonanym własnoręcznie jajkiem.

Górny Śląsk

W tym województwie przygotowania do Wielkiej Nocy zaczynają się już w środę popielcową. Okres Wielkiego Postu jest nie tylko czasem, gdy rezygnuje się z obfitego jedzenia, ale jest przede wszystkim czasem pracy nad sobą. W Lany Poniedziałek oblewa się tutaj symbolicznie każdego domownika. Do godzin popołudniowych można polewać każdą napotkaną kobietę.

Podlasie

Żywa jest tutaj tradycja, która polega na stukaniu się w Wielkanoc wzajemnie przez dwie osoby ugotowanymi jajkami. Wygrywa ten, który stłucze jajko przeciwnika jako pierwszy. Ważnym zwyczajem jest tutaj toczenie jajek z górki. Polega to po prostu na wypuszczeniu jajek z górki i ocenie, które jajko stoczyło się jako pierwsze. Nagrodą są słodkości.

Małopolska

Mówi się tutaj, że w niedzielny poniedziałek wielkanocny mieszkańców odwiedzają stwory, dziady i czary, które nie mają zdolności mowy. Musza one otrzymać podarunki, by nie wyrządziły szkód.

Mazowsze

Na Mazowszu na  śniadanie wielkanocne podaje się barszcz czerwony. Co ciekawe w lany poniedziałek dziewczyny nie są polewane wodą z wiadra jak w  innych regionach Polski, tylko wodą perfumowaną. Ma to za zadanie zapewnienie kobiecie luksusowe życie u boku bogatego mężczyzny.

Kaszuby

Tutaj w Wielki Piątek każdy ogrodnik powinien zająć się swoimi sadzonkami, także krzewami owocowymi, kwiatami lub drzewami. Daje to gwarancję, że się one przyjmą i będą pięknie rosły przez cały następny rok.  Jeśli spadnie deszcz to wzmocni to dodatkowo urodzaj. Na Kaszubach w plany poniedziałek smaga się dziewczyny witkami wierzbowymi

Pomorze

Zupełnie inną tradycją jest tutaj Topienie Judasza. W Wielką Środę młodzież wykonuje kukłę ze słomy, która ma symbolizować niewiernego Judasza. Najpierw wlecze się ją na łańcucha przez całą okolicę, a na sam koniec wymierza jej sprawiedliwość poprzez wrzucenie do stawu lub bagna.

Podobne wpisy